Ön büro

Ön Büro Yönetimi

Ön büro konuklar ile konaklama tesisinin diğer departmanları arasındaki bağı sağlayan departman olması nedeniyle özel ihtiyaçlara sahiptir.

Bu ihtiyaçları karşılamak adına Roommate ön büro altyapısı diğer departmanlar ile bağ kurarken, güçlü altyapısı ve kullanıcı dostu arayüzü ile işlemlerin hızlı ve güvenli şekilde yapılmasını sağlayacak biçimde tasarlanmıştır.

 

Ön Büro Yönetimi, Ön Büro Rapoları, Ön Büro İşlemleri

 

Ön büro sistemi; rezervasyon, misafir kartları, folyolar, housekeeping ve ön kasa sistemlerinin entegre halde çalıştığı bir ekosistemdir. Rezervasyonun alınması ile başlayan konaklama sürecini, konaklayacak misafirlerin misafir kartları sistemine girilmesi, check-in, oda folyosuna ücretlerin işlenmesi ve gün sonu işlemleri takip eder. Son olarak check-out işlemi ile fatura ve diğer rapolar oluşturulur.

 

Bunun dışında konaklama tesisi ile bilgileri diğer departmanlara değişik formatlarda oluşturulabilecek raporlar ile aktarabilir. Restoran, Housekeeping, Muhasebe gibi departmanlar bu raporlara bağlı olarak hareket ederler.

 

Ön kasa; gün içerisindeki kasa işlemlerini ve mevcut kasa bakiyesini ana kasa giriş ve çıkış fişlerini yöneterek ön büro sisteminin mali işlemler ayağını oluşturmaktadır. Euro, Dolar ve Türk Lirası para birimlerini destekleyen sistem, her çalışma gününde internet üzerinden para birimlerini güncellemektedir. Yine ön kasaya bağlı raporlar çeşitli formatlarda oluşturularak, gün sonunda muhasebe departmanına iletilebilir. Konuklardan alınan ödemeler ve kasadan yapılan çıkışlar çeşitli formatlarda raporlanabilir.